Стамбульська конвенція
Стамбульська Конвенція є найбільш комплексним та пропрацьованим документом щодо захисту від гендерно зумовленого насильства у Європі.
ЯК КАРАЮТЬ ЗА ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО В УКРАЇНІ СЬОГОДНІ?
Передбачена за вчинення умисного систематичного фізичного/психологічного або економічного насильства, результатом яких стають фізичні травми, психологічні страждання, втрата працездатності постраждалою особою, розлади здоров'я тощо.
Кримінальна відповідальність передбачає:
- покарання у вигляді громадських робіт (150–240 годин),
- арешту строком до 6 місяців),
- обмеження волі (до 5 років) або ж позбавлення волі (до 2 років).
Адміністративна відповідальність
Передбачена за скоєне домашнє насильство, яке не спричинило постраждалій особі тілесних ушкоджень. Це можуть бути словесні образи, погрози, переслідування тощо.
Каратися такі прояви насильства можуть штрафом від 170 до 340 грн, громадськими роботами від 30 до 40 годин або ж арештом строком до 7 діб
Кримінальна відповідальність
Проте
921 людину було засуджено у 2020 за домашнє насильство
211 362 звернення в поліцію щодо домашнього насильства в 2020
Аби кривдники понесли хоч якусь відповідальність за те, що коять, має бути ЗАЯВА ВІД ПОСТРАЖДАЛОЇ. В Україні усі випадки домашнього насильства розслідуються лише за наявності такої заяви.
Окрім того, є типи насильства (як от «переслідування»), які начебто й зазначені серед тих, за які мають карати, проте цього майже ніколи не відбувається. Бо коректного та зрозумілого визначення тому, що таке «переслідування» (сталкінг) у нашому законодавстві просто не існує.
Допомога після пережитого насильства має бути комплексною
Жінки, які пережили насильство, потребують невідкладної допомоги. І вона не обмежується лише відвідуванням лікарні. Юридична, психологічна та соціальна допомога у таких випадках обов'язкові.

Та отримати все це в Україні наразі не так вже й просто.
Постраждалій доведеться обійти цілу купу установ: лікарню, поліцію, окремо звернутися до психолог_ині та знайти юрист_ку. Усе це може знаходитися в одному місті чи навіть вулиці, а може — у зовсім різних містах.

Ставлення поліції в таких випадках - окремий біль. Працівники поліції, до якої треба звернутися після скоєного насильства, часто керуються у роботі власними упередженнями. До прикладу, постраждалих жінок переконують не писати заяву на кривдника, бо ж «сімейна справа, саме налагодиться»

Ані правоохоронні органи, ані інші служби, не мають чітких стандартів роботи із випадками гендерно-зумовленого насильства.
Постраждалі від насильства зможуть отримати усю необхідну допомогу В ОДНОМУ МІСЦІ.
Ратифікація зобов'яже державу розміщувати шелтери, лікарні, центри соціальної підтримки в одній будівлі. Не потрібно буде втрачати дорогоцінний час на їх пошук. До того ж усі ці установи повинні будуть чітко співпрацювати й координувати свої дії.
Також Стамбульською конвенцією передбачається створення окремих спеціалізованих центрів для постраждалих від сексуального насильства.
Згвалтування досі не вважається тяжким злочином
Наразі зґвалтування є нетяжким злочином, який карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років (Стаття 152 ККУ).
Для порівняння: за крадіжку в Україні теж можна отримати 3 роки позбавлення волі, а крадіжка, вчинена у великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років — майже вдвічі більше, ніж зґвалтування.
Тобто, чинна система однаково карає за крадіжку і знущання з людини, попри те, що її життя, здоров'я та статева свобода зокрема є найвищою цінністю.
  • ЗАПОБІГАННЯ ГЕНДЕРНО ЗУМОВЛЕНОМУ НАСИЛЬСТВУ
    Запобігання насильству спрямоване не на боротьбу з його наслідками, а на боротьбу з причинами — шкідливими гендерними стереотипами та упередженнями щодо жінок.
    1
  • ЗАХИСТ
    В Україні майже немає захисту від домашнього насильства. Так, у нас є певна кількість шелтерів для постраждалих, працюють телефони довіри, надається психологічна допомога. Однак цього недостатньо. Це лише мала частка усього того, що пропонує Стамбульська конвенція. Нам критично не вистачає комплексного підходу.
    2
  • ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СКОЄНЕ НАСИЛЬСТВО
    Стамбульська Конвенція визначає і криміналізує різні форми насильства. Вона зобов'яже державу забезпечити розслідування злочинів, пов'язаних із домашнім насильством і притягати винних до відповідальності, а не удавати, що їх не існує.
    3
  • ДОБРЕ СКООРДИНОВАНА ПОЛІТИКА
    Жодна установа не може самотужки впоратися з проблемою насильства стосовно жінок. Кожна дія у боротьбі із ним повинна бути чітко скоординована владою та виконана. Захист від насильства повинен працювати як один потужний і дієвий механізм.
    4